Nyaralás – szellemi, fizikai, lelki síkon kapott élményekkel
Miért nyaralás? Mert szép és nyugodt helyen , kellemes szálláson, kiváló gasztronómiával ellátva éltünk egy rövid hétig érdeklődő, értelmes emberekkel Szigetszentmártonban.
Munkának vagy tanulásnak is lehetne a tábori létet nevezni, ám ez tartalmában annál sokkal több volt.
Mondhatjuk azt is, mindannyian tettük azzá, ami lett, bár ez elsődlegesen a szervezők érdeme, akik megadták az alaphangot a program minden mozzanatához.
A résztvevők száma egy nagyobbfajta iskolai osztálynak felelt meg, nagy kor- amplitúdóval: 20-68-életévig terjedően. Mindezek miatt művészi fokon kellett tudni ideiglenes közösséget formálni egy részben ismerős közegben. Sikerült.
A tábor nem nyaralás céljára szerveződött, hiszen a természetgyógyászati képzések minden ágán kötelező az életmód táborban való részvétel, azonban egy percig sem érezhették rutinszerű kötelezettséggel végigvitt programnak az ott létet a résztvevők.
A kedves fogadtatás, a jól behangolt ismerkedés azonnal közel hozta a táborozók nagy részét egymáshoz.
A könnyen befogadható napirend, a tiszteletet parancsoló szertartások szinte azonnal „tartást” adtak a programoknak, természetes lett a részvételünk a reggeli jógától , imától az esti sámán énekig mindenben.
Részletes tematikát nem ismertünk a tábor tanulmányi anyagának tartalmáról, azonban bármi legyen a hivatalos előírás, nekünk szellemi –lelki felüdülést hozott minden nap.
Adták ezt az egyedi, számunkra sok szakmai újdonságot bemutató előadások Bernard Ilonától, Dr. Simon Fiala Ágnestől, a társaink által produkált bemutatók a gyógytornászat, csontkovácsolás , Theta-Healing rejtelmeiről.
Minden várakozást felülmúlt a gyógynövény bemutató – és tanulmányút – sokrétűsége, a résztvevők magabiztos tudása, melyet korrekten továbbadtak.
Az élmények bónusza volt a Ki mit tud? , hiszen nem csupán tehetséges költőket, hanem valóságos történész egyéniséget is ismerhettünk meg Huflesz Mihály önzetlenül közkinccsé tett kutatásaiból.
Én magam sokat vártam a tábortól, mivel immár két évtizede közelálló tisztelője vagyok a természetgyógyászatnak, és mindig értékes programok részese voltam a Csikai, Bánszki, Bencs, Árpás- neves egyéniségek által szervezett jóga-életmód táboroknak.
Bebizonyosodott, jogos volt, sőt túlszárnyalható egy elvárás.
A reggeli fizikai „önvizsgálat”, a bizalom próbája a vakon vezetéssel, az esti múltba tekintés a társak megérintésével – mindez mély nyomot hagyott mindenkiben, gondolkodásra késztet máig is, adott egy jó adalékot az életfelfogásunkhoz.
A fontos, és bizonyos mértékig életbevágó témákhoz sorolom az étkezéseinket is, amelyet önálló „tudományként” kezelt a szervezés és a végrehajtó, Füléné Lídia is. A leendő természetgyógyász szakemberek ilyen közvetlen meggyőzése, technológiai oktatása embertömegek egészséges táplálkozását vetíti előre az ízletes, esztétikus menük által. Magyarán: mindenki elragadtatott dicsérettel fogadta a szakmailag brilliáns vegetárianizmust.
Az életmód tábor magas szinten való értelmezése végülis valamennyiünk számára olyan lelki többletet is hozott, amelyet nem is vártunk.
Ezek pedig: a hit napi, szerény beépülése az életünkbe, a magyarságunk helyén való, elkötelezett, de nem hivalkodó értelmezése, és az értékes, javunkat szolgáló, gyógyító hagyományok megőrzése.
Mindenkinek ilyen igazi élményt kívánnék –bármilyen címen.
Nekem ez ajándék volt, hogy 2016 nyarán Daróczi Zoltán életmód táborának résztvevője voltam.
Cegléd, 2016. augusztus hó
Sárikné Fehér Edit