A pszichodráma olyan csoportos önismereti módszer, amely a belső lelki tartalmak, élmények, konfliktusok megjelenítésére törekszik.
Feltáró és tüneti jellegű terápiás módszer. Tudatosít, lehetővé teszi a verbális és preverbális szintekkel való egyidejű terápiás munkát.
A pszichodráma jóval több egy eszköznél, mellyel megfelelő terápiás indikációval segítjük a gyógyító munkát. Pl. munkahelyi, kapcsolati, magánéleti probléma vagy egy szomatikus elváltozás mélyebb felismerésében, megdolgozásában is képes segíteni.
Emellett, a pedagógia legkülönbözőbb területein hatékonyabbá képes tenni az oktatást.
Kézzelfoghatóvá, láthatóvá teszi a csoporttagok interakciót, mely kölcsönösen alakítja a közösen megélt történést.
Közelivé, személyessé válnak azok az élmények, melyekkel a résztvevők mind saját, mind környezetük problémáit, akár a LÉT nagy kérdéseit is képesek felismerni és megoldási stratégiát találni rá.
Ez utóbbi vezet a pszichodráma hatótényezőinek egyik összetevőjéhez a katarzishoz, mellyel a terápiás csoport tagjai ismételten találkozhatnak.
A pszichodráma elmélete az embert, a személyes külső és belső történéseket azzal a társas közeggel való kölcsönhatásban vizsgálja, melyben élünk. Sajátos törvényszerűségei vannak a szociális atomtól kezdve, a szerepelméleteken keresztül, a “közösségek rejtett hálózatán” át a transzcendensig.
Ez a módszer lehetővé teszi, hogy az egyéni és a társas folyamatokat jobban megértsük.
Olyan eszközöket ad, melyekkel nem csak az egyéni pszichopatológiákat tudjuk gyógyítani, de hatékonyabbá tudjuk tenni a társas helyzeteknek a működését.
A pszichodráma konfliktus orientált, élményt nyújtó terápiás forma. Lehet hosszú (150-250 óra) és rövid (1-2 napos) terápiás formaként is használni.
A pszichodráma gyakorlata
A dramatikus megjelenítés során más emberekkel, más helyen, más időben, más szituációban ismétli meg a kliens, a pszichodráma terminológia szerint a protagonista, vagyis a főszereplő – azt a helyzetet, konfliktust, mely benne, illetve embertársával való viszonyában alakult ki.
A megismételt – a jelen pillanatban lejátszódó – találkozás képes az intrapszichikus (személyiségen belüli) és interperszonális (emberközti) konfliktusokat megváltoztatni – és elősegíteni a gyógyulási folyamatot.
Köszönet oktatóimnak és vizsgáztatóimnak: Daubner Eszternek, Kádas Noéminek, Kökény Veronikának, Daubner Bélának, Vikár Andrásnak és minden csoporttársamnak.